Pseudorecenzja śpiwora armii holenderskiej

    No dobra… Długo niczego nie było więc trzeba coś w końcu machnąć. Nie było czasu, nie chciało się, nie ważne.
    Ważne jest to, że każdy lubi iść do lasu. Jedni mniej, inni bardziej. Ale jednak lubią. No bo wiadomo. Piwko czy melanżyk w plenerze to świetna sprawa. I człowiek nie choruje tak na drugi dzień (o ile w ogóle choruje). Ale co z tymi pozytywnymi popaprańcami, którzy jak tylko poczują mróz to lecą w las na nockę? Albo idą nie do końca na chlanie? No tak. No bo po co można iść na noc do lasu? Przecież nie spać! Tam są dzikości i inne straszydła. A jednak niektórzy szaleńcy są do tego zdolni.
Żeby przetrwać noc w lesie jak biały człowiek (pomijam lato, kiedy można spać pod drzewem i nie ma żadnego problemu) wypadałoby mieć jakiś śpiwór. Po co? Śpiwór jak śpiwór. Pozwoli nie zmarznąć dupie podczas snu. Nie ma zresztą sensu tego tak bardzo tłumaczyć. Dzisiaj nie o tym. Jak ktoś będzie miał potrzebę to niech pisze PW albo w guglu wyskoczy mu bimbajlon opcji na pytanie: „po co jest śpiwór?”.
Wymyśliłem sobie, że napiszę pseudorecenzję  kilku śpiworów, do których mam/miałem dostęp i osobistą styczność (czasem bardzo osobistą). Będą to między innymi US, BW, i czysty Holender.
Na najpierwszy ogień pójdzie śpiworek modułowy armii holenderskiej.
 cały zestaw
To może podam teraz trochę danych technicznych żeby mniej więcej wiadomo było co jest 5:
  • ocieplina: syntetyczna
  • omawiany zestaw: śpiwór letni oddziałów specjalnych + zimowy + prześcieradło + worek kompresyjny
  • najniższa sprawdzona temperatura: trochę poniżej -20
  • cena: 200 PLN
  • waga: (na oko 2,5 – 3 kg)
  • producent: FECSA
 metka I
Ogólnie to śpiwór jest bardzo zacny. Materiały użyty jest jakiś taki śliski. Nie wiem dokładnie co to jest ale podobny materiał jest w mumii BW. Ma dwie zajebiste zalety doskonale pasującą na cieplejsze pory roku. Letni moduł ma wbudowaną moskitierę dzięki czemu mamy pewność, że żadna franca nie wlezie nam do gaci podczas snu oraz prześcieradło, które wchłania pot, dzięki czemu pierzemy tylko samą szmatę nie tykając śpiwora .
 śpiwór moskitiera I
Wg info zaczerpniętych ze strony jednego sklepu z demobilem:
Śpiwór z holenderskiego wojska, identyczne używa niemiecka armia, produkowany przez firmę fecsa, śpiwory tego typu są niezwykle rzadkie. Wersja letnia, dodatkowo posiada moskiterę na twarz zapinaną na suwak.

śpiwór moskitiera II

Śpiwory wykonane są z najlepszych gatunkowo materiałów jak również najnowszych rozwiązań technologicznych , śpiwór jest bardzo lekki. Temperatura komfortowa do +3 st C , temperatura ekstremalna do -10st C. Pochodzą z demobilu(co najlepiej świadczy o oryginalności towaru) , były używane jednak są w bdb stanach . Do zestawu dorzucamy worek bawełniany w kolorze oliv aby można było zapakować śpiwór . Waga ok. 1.5kg . Wymiary rozmiaru L – w ramionach około 82cm (obwód x 2), długość około 220cm. Rozmiar L, rzadko zdarza się XL lub M.
Mogę zatem śmiało powiedzieć, że mi się udało i dostałem go z kompresyjką 😉
W worku kompresyjnym
Śpiwór jest naprawdę warty polecenia. Za 200 PLN nie kupi się w żadnym campusie i innych „turystycznych” sklepach, śpiworu z takimi właściwościami i temperaturami komfortowymi. Do tego zestawu dołączyłem (w celach kompletnego zabezpieczenia śpiwora przed zniszczeniem i zamoczeniem) liner brytyjski z membrany gore tex. Dzięki temu często – gęsto omijał mnie problem rozbijania obozu. Można było maszerować dłużej, wystarczyło rozłożyć „worek” i walić w kimę.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s